Arama

Davlumbaz Filtreleri Nasıl Temizlenir

Yemek yapanlar için, mutfağınızı temiz ve düzenli tutmak, zorunluluk gibi bir durumdur. Yeni öğrendiğiniz tarifleri, hevesle yapmaya çalışan biriyseniz, davlumbaz aspiratörünüzün yağ ve kirle tıkandığını görebilirsiniz. Panik yapmayın. Davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceğini öğrenmek sandığınız kadar zor değil. İşte adım adım kılavuzumuz.

18/11/2022 12:42 | Son Güncelleme : 12/06/2024 21:55 | Kadriye Kaya


Davlumbaz Filtreleri Nasıl Temizlenir
ad image
ad image

Mutfakta bir arı mısınız? Hazırladığınız her yemeği, bir gurmeye hazırlar gibi emek veriyorsanız, doğru cihaz bakımının önemini anlarsınız. Fırınınız en iyi arkadaşınızdır. Yani - kaportasını yağsız tutmazsanız - bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki, sizin için bir kılavuzum var. Bu kısa ve tatlı kılavuz, davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceğine ve onları temiz tutmaya yönelik bazı kullanışlı ipuçlarını içerecek.

 

Davlumbaz filtrelerinizi neden temizlemelisiniz?

Başlamadan önce, davlumbaz filtrelerinizi neden temizlemeniz gerektiğine bir göz atalım. Davlumbaz, doğrudan ocağın üzerinde durduğundan, tüm yağ ve kir ona doğru yükselir. Bu filtrenin asıl amacı bunların hepsini yakalamaktır. Ancak şöyle bir sorun var ki, zamanla bu yağlar birikebilir ve filtreler tıkanabilir. Böyle bir durumda davlumbaz kısmen ya da tamamen işlevsiz kalır ve o yağlar dolaplarınıza bulaşmaya başlar.

 

Ancak Davlumbaz filtrenizin yağla tıkalı olması daha büyük sorunlara yol açabilir. Express gazetesinden bir habere göre, bu durum bir kaç tehlike yaratabilir.

 

● Yangın Tehlikesi

Davlumbaz filtrenizi bir süredir temizlemediyseniz mutfağınızda yangın çıkma riski artabilir. Yağ son derece yanıcı olduğundan, yemek pişirirken çok ısınırsa tutuşabilir. Ayrıca haberde, bu tür bir sorun için direk ocağın yanmasının şart olmadığını belirtiyor. Herhangi bir ısı yangının başlamasına neden olabilir.

 

● Dumanlanma ve Kötü Kokular

Endişelenmeniz gereken sadece yangınlar değil! Yağlı bir davlumbaz filtresinin mutfağınızda buhar ve duman oluşmasına yol açabileceğini görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, aspiratörün tüm amacı bunun olmasını önlemektir. Ancak yağ kiri ile tıkandığında bunu yapamaz hale gelir. Bu sorunu önlemek için davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceğini öğrenmek ve bunu düzenli olarak yapmak en iyisidir.

 

● Küflenme Sorunları

Mutfağınızda yemek pişiriyorsunuz, bu yüzden mümkün olduğunca temiz olmasına ihtiyacınız var. Davlumbaz filtrelerinizde biriken yağın bakteri ve küf oluşumuna yol açabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Davlumbazdaki nem, her tür bakteri için mükemmel bir üreme alanı sağlar. Bu sorunu önlemek için sık sık temizlemelisiniz.

 

● Ekonomik Zararları

Özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik durumu göz önünde bulundurursak, davlumbaz filtrelerinizi düzenli olarak temizlemeniz daha fazla önem arz ediyor. Aspiratörünüzü temizlememenizin bir sonucu olarak eviniz dumanlandığında, tavanlarınıza ve duvar kağıdınıza zarar verebilir. Bu, evinizi tahmin edebileceğinizden daha sık yeniden dekore etmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bu can sıkıcı sorunları çözmek size hem zamana hem de paraya mal olur. Öyleyse, bu durumun üstesinden gelme vakti geldi!

 

Davlumbaz filtreleri nasıl temizlenir?

Artık davlumbaz aspiratörünü neden temizlemeniz gerektiğini bildiğinize göre, işi nasıl yapacağınıza bakalım. İyi haber şu ki, bu sandığınızdan çok daha kolay. Doğru yapmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Muhtemelen zaten evinizde olan bazı şeyleri kullanarak basit bir şekilde bu durumdan kurtulacaksınız.

 

İhtiyaç Listesi

  1. Kova
  2. Yumuşak, kuru bez
  3. Sıcak su
  4. Karbonat
  5. Yumuşak telli fırça
  6. Bulaşık deterjanı
  7. Eski gazete ya da ambalaj kağıdı

1. Adım: Filtreleri sökün!

İşe başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, davlumbazdan filtreleri çıkarmaktır. Çoğu cihazda kolayca çıkarılabilecek bir yapıdadır. Eğer, davlumbazınızın filtresini daha önce çıkarmadıysanız ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, doğru yapmak için fırınınızın kullanma kılavuzuna göz atmanız mantıklı olacaktır.

 

Adım 2: Kovayı hazırlayın

Kovayı biraz sıcak suyla doldurun. Son olarak, biraz bulaşık deterjanı ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Artık hazırız! Hadi temizliğe geçelim :)

 

3. Adım: Filtreleri suya koyun

Yukarıdakilerin hepsini yaptıktan sonra, bir sonraki adım filtreleri kovaya daldırmaktır. Filtrenin her parçasının suyla kaplu olduğundan emin olun. Parçalar tam olarak uymuyorsa, önce altını, biraz bekledikten sonra da üst kısmını kovaya daldırabilirsiniz. Alternatif olarak, daha büyük bir kova da kullanabilirsiniz.

 

Adım 4: Yağ lekelerinin ıslanması için bekleyin!

Filtreleri yaklaşık 10 dakika hazırladığınız suda bekletin. (Eğer daha fazla zamanınız varsa bı süreyi 20'ye çıkarabilirsiniz.) Karbonat ve diğer malzemeler, asitik bir yapıda olduğu için daha fazla bekletmemeniz daha faydalı olacaktır.

 

5. Adım: Filtreleri fırçalayın

Bir sonraki adım, filtreleri sudan çıkarmak ve güzelce fırçalamak. Bu iş için hem yumuşak fırçayı hem de bezi kullanabilirsiniz. Filtrelerinizde bulunan aralıkları temizlemek için fırçayı, daha genel kirler için de bezi kullanabilirsiniz.

 

Adım 6: Filtreleri kurumaya bırakın

Filtreleri kuru ve havadar bir yere, altlarına gazete kağıdı koyarak kurumaya bırakın. Filtreleri yaklaşık bir saat kadar kurumaya bırakmanız önerilir.

 

Adım 7: Filtreleri yerlerine yerleştirin

Burada yapmanız gereken son şey, filtreleri tekrar çıkardığınız şekliyle takmaktır. Yine, bunu doğru yapmak için fırınınızın kullanım kılavuzunuzda bulabileceğiniz talimatları izleyebilirsiniz.

 

Fırın davlumbazınızı yağsız tutmak için ipuçları

Davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceğini ele aldık, ancak nasıl daha az lekelenmesini sağlayabiliriz?  İşte akılda tutulması gereken bazı önemli ipuçları:

 

Pişirdikten sonra filtrelerin soğumasını bekleyin ve ardından silin.

Ocakta yemek pişirirken daima davlumvazı açın

Lekeler ve yağlarla sonraya bırakmadan hemen ilgilenin

 

Artık basit kılavuzumuzu okuduğunuza göre, davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceği konusunda bir profesyonel oldunuz demektir :).  Davlumbaz filtrelerinizi ne kadar erken temizlerseniz o kadar iyi. Bunu ne kadar çok ertelerseniz, kendinize daha fazla sorun yaratmaya başlayabilirsiniz.

 

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ceviz lekesi nasıl geçer?

Ceviz lekesi nasıl geçer?

Bahsettiğimiz ceviz lekesi, taze cevizi toplarken ya da soyarken karşılaştığınız ve elinizi kınalı gibi bir hale getiren lekedir. Kurtulmak ise sandığınızdan da kolay. Bir pamuğa döktüğünüz sirkeyle parmaklarınızı ovarak silin. Geçtiğini göreceksiniz.

1 yıl önce
Kireç sökücü kullanmadan kireçlerden kurtulun!

Kireç sökücü kullanmadan kireçlerden kurtulun!

Bu yazımızda, kireç sökücü gibi kimyasallar olmadan, evinizdeki, mutfağınızdaki, banyonuzdaki ya da lavabolarınızdaki kireçlerden nasıl kurtulabileceğinize değineceğiz.

1 yıl önce
Boş duran duvarlarınız için, ekonomik dekorasyon önerileri

Boş duran duvarlarınız için, ekonomik dekorasyon önerileri

Evinizin duvarlarının boş durduğunu düşünüyorsanız, bu yazımız sizin için. Duvarlarınıza çiçek açtıracak dekorasyon önerileri bu yazımda.

1 yıl önce
ad image
ad image